Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Dr Jakub Pruś w „Logice codziennej” o meandrach debat i argumentacji


Dr Jakub Pruś w „Logice codziennej” o meandrach debat i argumentacji

 

    Odcinek 71 z cyklu „Logika codzienna” jest zatytułowany: „Eksperyment Calhouna: czy czeka nas szczurzy koniec?”. Dr Pruś podejmuje się analizy słynnego eksperymentu Johna Calhouna „Uniwersum 25”, który od dekad stanowi podstawę do snucia różnych wizji lub podejmowania decyzji – jedni na podstawie tej analogii krytykują zasiłki społeczne, drudzy ganią homoseksualizm i aborcję, niektórzy zachęcają do prokreacji, a jeszcze inni ją piętnują wieszcząc katastrofę gatunkowi ludzkiemu (lub węziej – ludziom z Zachodu). Na jaką analogię pozwala jednak ten eksperyment? Odpowiedź na profilu vloga. 

„Czy pomnik może być argumentem?” to tytuł 72 odcinka „Logiki codziennej”. Dr Pruś wskazuje, że pomnik może być argumentem. Takim argumentem, w którym łączą się komentarze Donalda Tuska, film Agnieszki Holland, narracja opozycji i … śmierć polskiego żołnierza Straży Granicznej. W odcinku dr Pruś poddaje analizie i ocenie argument ad hominem (ex concessis), który został wyrażony w pomniku postawionym (choć nieodsłoniętym) w Michałowie na Podlasiu.